Готична катастрофа: собор Св. Петра з Бове

Comments · 423 Views

Готична архітектура/католицькі собори

Готична архітектура/католицькі собори

Собор Святого Петра з Бове був амбітним проектом з високими цілями. Він мав бути більшим і кращим за інші собори, які будували на той час. Але цього не судилося. Натомість собор Бове став одним із найнещасливіших проектів свого часу, нещасною жертвою власного складного архітектурного плану, якому завадили як проблеми з фінансуванням, так і конструктивні дефекти. Будівництво призупинялося неодноразово з різних причин. Він так і не був завершений. Церква має лише трансепт 16 століття, хор, апсиду та сім апсидальних каплиць.

Будівництво східного трансепту почалося в 1225 році, і воно мало стати найвеличнішою церквою у всій Франції. Коли собор відкрився в 1272 році, він був найвищим пам’ятником протягом чотирьох років поспіль, досягаючи 159 футів у найвищій точці. Однак у 1284 році склепіння хору разом з кількома підйомними контрфорсами впало. Це обвалення стало поворотним пунктом у архітектурі в готичному стилі, оскільки тепер каменярі не вирішували будувати такі високі споруди, ознаменувавши початок епохи менших споруд. Проте будівництво монолітних соборів тривало з удосконаленим архітектурним рішенням. Більше колон було додано в шеветі та хорах, а стельові склепіння змінилися з чотирьох ребер до шести, що називається полостороннім склепінням.

Приклад статевого склепіння, як це видно тут, з Ліонського собору

Після обвалу негайно розпочалися роботи з укріплення решти частин . Але після смерті короля Франції Карла IV, який не залишив спадкоємця чоловічої статі, щоб продовжувати його правління, спалахнули заворушення та війни. І так почалася Столітня війна, зупинивши будь-який подальший прогрес у ремонті собору. На щастя, собор отримав лише незначні пошкодження, і через 150 років після початку початкового будівництва роботи знову відновилися. Через двадцять років після початку робіт помирає її архітектор Мартін Шамбігес. Це пояснює той факт, чому башточки на даху більше схожі на ренесансний стиль, і знову трансепт завершено.

З якоїсь причини було вирішено, що замість будівництва нефа гроші пішов би на будівництво грандіозного шпиля (згодом це буквально обернеться падінням собору). На його будівництво пішло шість років, а висота собору становила майже 502 фути, що зробило собор найвищою будівлею у світі! Але, на щастя, 30 квітня 1573 року шпиль і три яруси дзвіниці обвалилися. На щастя ніхто не загинув. Отже, знову починається будівництво та ремонт. У 1600 році починаються плани будівництва нефа, але завершено лише одну арку. Без нави для підтримки, вона залишила собор у досить ненадійному стані. Цікавий факт: тут є невелика романська церква 10-го століття, відома як Basse Œuvre, яка займає місце, де мала бути побудована нава собору Бове.

Війни були справжнім наклятям для Бове. У 1793 році під час Французької революції церква була розграбована. Всі статуї в дверях були обезголовлені, а інтер'єр осквернений. Під час бомбардувань у Другій світовій війні собор ще більше постраждав, АЛЕ він залишився стояти! Більшість вітражів було знищено, а орган став непридатним.

Бове (у відстань) і наслідки Другої світової війни

У 1993 році все знову почало змінюватися. Північний трансепт мав чотири великі дерев’яно-сталеві бічні ферми на різній висоті, встановлені, щоб уберегти його від обвалення. Крім того, головний поверх трансепта переривається набагато більшою опорою, яка виступає з підлоги під кутом 45 градусів. Його було встановлено як надзвичайний захід, щоб надати додаткову підтримку стовпам, намагаючись запобігти подальшому руху. Потім у 2000 році навколо фасаду встановили риштування, оскільки розпочався ремонт та зміцнення будівлі. Наразі Колумбійський університет проводить дослідження тривимірної моделі за допомогою лазерного сканування будівлі, намагаючись визначити, де слабкі місця найбільші, щоб побачити, що ще можна зробити, щоб зміцнити будівлю.

Посилення трансепта в Бове, сьогодні.Джерело: https://vseproremont.com

Read more
Comments